Tvrdé listnáče – v této kategorii se standardně prodává javor, dub, habr a jasan. Toto štípané i metrové palivové dřevo ývá nejvíce poptáváno vzhledem ke své velké výhřevnosti a delší době hoření.

Buk– bukové dříví rovněž řadíme mezi tvrdé listnaté dřeviny, ale buk je navíc zvláštní tím, že má jen tenkou kůru a vytváří malé množství popela. Buk také díky tomu rychleji vyschne.

Měkké listnáče– toto dřevo je vhodné zejména pro roztopení krbů či krbových kamen, a také jako ideální palivo do sporáků na tuhá paliva a zplynovacích kotlů. Do kategorie měkkých listnatých stromů patří například osika, lípa, olše a vrba.

Vyberte si to nejlepší

Bříza– velmi oblíbené dřevo, které vyniká nejvyšší výhřevností vzhledem k hmotnosti dřeva. Bříza také lépe hoří než většina dřevin, a březová kůra hoří i vlhká. Břízu využijete hlavně tam, kde je nutné co nejrychleji vyhřát obytný prostor, což jsou například případy pouze víkendově obývaných chalup.

Jehličnany – výhřevnost jehličnatých stromů je nižší, proto se s nimi počítá především na roztopení topeniště a do zplynovacího kotle. Jehličnany také můžete využít na chatě jako náhradu březového dřeva pro rychlý ohřev místnosti.